Przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej

16 cze
Rozmowa kwalifikacyjna jest często ostatnim stadium rekrutacji i dla większości kandydatów jej najbardziej stresującym elementem. Dobrze przygotowany kandydat musi znać przede wszystkim strukturę organizacyjną i zakres działania przyszłego pracodawcy. W tym celu można skorzystać z informacji przedstawionych na stronie internetowej, forach tematycznych, danych zamieszczonych w prasie bądź zdobyć informacje od znajomych, którzy mieli styczność z daną firmą.

Aby poczuć się pewniej można przeprowadzić próbną rozmowę kwalifikacyjną ze znajomym lub nawet z samym sobą. Zastanowić się nad potencjalnymi pytaniami i odpowiedziami. Warto przypomnieć sobie również treść listu motywacyjnego i ogłoszenia o pracę, aby przypomnieć sobie zarówno wymagania pracodawcy, zakres obowiązków na danym stanowisku, ale i własną argumentację, co do przyczyn podjęcia pracy.

Równie ważny jak wiedza jest schludny wygląd. Panowie powinni założyć garnitur, a panie kostium. Jeśli kandydatka do pracy wybierze spódnicę, należy pamiętać, aby sięgała ona, co najmniej do kolan, ale maksymalnie do połowy łydki. Wskazane są stonowane barwy, starannie ułożona fryzura, delikatny makijaż i minimum biżuterii (w przypadku mężczyzn dopuszczalna jest obrączka, zegarek i ewentualnie spinki do mankietów).

Dzień przed rozmową warto przygotować sobie drogę do miejsca rozmowy. Spóźnienie jest niedopuszczalne, ale nie należy też przychodzić za wcześnie. Optymalny czas to dziesięć minut przed umówionym czasem. Tuż przed wejściem rozluźnij mięśnie twarzy i uśmiechnij się. Pozytywne nastawienie pozwala na bardziej swobodną konwersację i zapewne pogodną atmosferę podczas rekrutacji.

Pracownicy.org.pl to serwis z poradami dla osób pracujących i szukających pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.