Czego spodziewać się na rozmowie kwalifikacyjnej

16 cze
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej przyszły pracodawca może zadać nieograniczoną liczbę pytań. Jeśli na danym stanowisku wymagana jest znajomość języka obcego całość lub część rozmowy może być w nim przeprowadzona.

Na pewno będzie chciał poznać motywację kandydata do pracy i jego, poparte doświadczeniem, umiejętności przydatne do wykonywania zadań na danym stanowisku. Może również zapytać o powody zmiany miejsca pracy – jeśli kandydata jest osobą pracująca. Należy pamiętać, że krytykowanie obecnego lub byłego pracodawcy nie jest dobrze postrzegane.

Prawdopodobnie chciał również poznać znajomość kandydata dotyczącą funkcjonowania firmy. W zależności od stanowiska kandydat może zostać poproszony o odegranie jakiejś scenki związanej z zakresem obowiązków, bądź sprawdzającej zachowanie w nietypowej sytuacji. Może to być np. obsługa trudnego klienta, sprzedaż określonego przedmiotu, sporządzenie pisma bądź obsługa programu komputerowego czy sprzętu biurowego.

Pracodawca może również chcieć poznać bliżej cechy charakteru kandydata. Może, więc zapytać o wady, zalety, życiowe sukcesy i porażki. Najbardziej kłopotliwym pytaniem jest jednak kwestia zarobków. Jeśli nie mamy rozeznania na ten temat w przypadku danej firmy można zastosować wymijającą i dowcipną aczkolwiek stonowaną odpowiedź.

Może również paść pytanie dotyczące czasu pracy np. pory pracy, ewentualnych nadgodzin i dyżurów. Niedopuszczalne są pytania o wyznanie, preferencje seksualne i polityczne oraz plany co do przyszłego potomstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.