List motywacyjny stanowi rozbudowaną wersję dokumentu aplikacyjnego. Pracodawca, za pomocą listu może bliżej zapoznać się z zawartymi w CV informacjami, np. poznać obowiązki w ostatnich miejscach pracy. List motywacyjny nie jest prosty do napisania, częsty pojawiają się w nim następujące błędy:
Nieprofesjonalny adres mailowy
Niby banalny powód, ale może decydować w procesie rekrutacji. Poważna firma na pewno nie zainteresuje się absolwentką wyższej uczelni, która legitymuje się adresem niunia@wp.pl.
Powtarzanie informacji z CV
To, co zostało zamieszczone w Curriculum Vitae, w liście motywacyjnym należy uzupełnić, podać nowe, interesujące szczegóły i jeszcze bardziej zainteresować pracodawcę swoją kandydaturą.
Niewłaściwy układ graficzny
Przyjęte jest, że list opatrzony jest w prawym górnym rogu miejscem i datą, a lewym danymi osobowymi. Poniżej, na środku powinien znajdować się adres firmy, do której składana jest aplikacja. Następnie treść listu, a w dolnym prawym rogu – podpis kandydata. Zmiana powyższych zasad dyskwalifikuje na wstępie.
Błędy ortograficzne, literówki
Niedopuszczalne jest wysyłanie listu motywacyjnego z błędami lub literówkami. Świadczy to o nierzetelności i braku podstawowej wiedzy. Taki kandydat nie ma szans na otrzymanie pracy.
Nieodpowiedni ton wypowiedzi
Długotrwały brak pracy może doprowadzić do frustracji, jednak to nie powinno być widoczne w liście. Błagalny ton, świadczący o desperacji aplikanta raczej odstraszy niż zachęci. List motywacyjny bez względu na sytuacje powinien mieć charakter oficjalny.
Pracownicy.org.pl to serwis z poradami dla osób pracujących i szukających pracy.