Warning: curl_setopt() [function.curl-setopt]: CURLOPT_FOLLOWLOCATION cannot be activated when in safe_mode or an open_basedir is set in /home/pracowni/public_html/publikacje/class/class.ImportControler.php on line 22

Warning: curl_setopt() [function.curl-setopt]: CURLOPT_FOLLOWLOCATION cannot be activated when in safe_mode or an open_basedir is set in /home/pracowni/public_html/publikacje/class/class.ImportControler.php on line 22
Artykuły na temat pracy - rekrutacja, rozmowa kwalifikacyjna.

Polacy w Holandii umacniają gospodarkę

15-12-2011 11:25
Aleksandra Niedzielska

Holendersko-Polskie Centrum na Rzecz Handlu przeprowadziło badania w celu ustalenia strat i zysków wynikających z pracy polskich imigrantów w Holandii.

Okazuje się, że nasi rodacy bardzo przysłużyli się holenderskiej gospodarce.

Badania wykazały, że dzięki Polakom PKB Holandii wzrosło o 1,8 mld euro, czyli o 0,3%. Budżet Holandii również sporo na tym zyskuje. Dzięki naszym rodakom co roku wpływa do niego dodatkowe 1,2 mld euro. To wystarczający argument, by przekonać wszystkich sceptyków, którzy twierdzili, że obecność Polaków w Holandii przynosi tylko straty. Jakiś czas temu w mediach było o tym bardzo głośno.

Dziennikarze i politycy sugerowali, by imigranci, którzy nie mogą znaleźć pracy w Holandii wracali do swoich rodzimych krajów, zamiast korzystać z tamtejszej pomocy społecznej.

Głosy sprzeciwu dotyczyły ogółu imigrantów, trzeba jednak zaznaczyć, że aż 80% wszystkich obcokrajowców z UE pracujących w Holandii to Polacy. Nic więc dziwnego, że opinie te dotknęły nas osobiście. Badania wykazały jednak, że były one zupełnie bezzasadne.

Praca Polaków przynosi holenderskiej gospodarce sporo korzyści. Osoby żerujące na systemie socjalnym to zaledwie niewielki odsetek imigrantów, nie powinno się więc generalizować, oczerniając przy tym porządnych, uczciwych pracowników.